W okresie wczesnej wiosny, bezpośrednio z pnia drzewa lub z gałęzi, pozyskiwany jest sok z brzozy. Seniorzy, rekonwalescenci, a także osoby ze skłonnością do przeziębień powinny się nim zainteresować. Ze względu na swój skład reguluje on przemianę materii, wzmacnia, a także pobudza życiową energię.
Sok z brzozy zawiera :
· witaminy z grupy B
· kwas cytrynowy i jabłkowy
· makroelementy, których zapotrzebowanie w diecie przekracza 100 mg na dobę: wapń, potas, magnez
· mikroelementy: żelazo, miedź
· związki żywiczne i garbniki
Jedną z metod detoksykacji organizmu jest kuracja z soku brzozowego. Wywiera ona pozytywny wpływ na działanie nerek i wątroby, filtrując układ moczowy i neutralizując substancje toksyczne. Picie soku z brzozy poprawia samopoczucie.
Przebieg kuracji sokiem z brzozy
Przeprowadza się ją okresowo. Systematyczne picie ok. 50 ml soku z brzozy od 2 do 3 razy dziennie w ciągu 2-3 tygodni. Następnie zalecona jest przerwa, aby można było powtórzyć kurację.
Osoby szczególnie osłabione, palące, a także spożywające duże ilości alkoholu, mogą zwiększyć zalecaną dzienną dawkę (zwiększyć częstotliwość picia soku).
W okresie trwania kuracji nie powinno się spożywać dużych ilości kawy, czarnej herbaty, alkoholu, szpinaku, czekolady oraz znacząco zmniejszyć ilość zjadanych wędlin. Związki zawarte w soku z brzozy wchodzą w reakcje biochemiczne z w/w produktami. Nadmierne spożywanie ich może wywierać negatywny wpływ na organizm, powodować odkładanie toksyn.
Oczyszczenie organizmu sprzyja szybszemu spalaniu tłuszczu. Dlatego kurację sokiem z brzozy warto połączyć z codzienną dietą i aktywnością fizyczną w celu osiągnięcia lepszych efektów.