Niektórzy ludzie nierozłącznie kojarzą zapach lata, działki, ogródka, słońca z zapachem pomidorów. Tym dojrzewającym na własnej grządce naprawdę trudno jest się oprzeć. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę jak cenne właściwości odżywcze kryją w sobie pomidory. Mimo, że wszyscy zaliczamy pomidory do warzyw (warunkują to pobudki handlowe – wysokość cła), to z botanicznego punktu widzenia jest to owoc.
Możemy je spożywać pod różnymi postaciami m.in. świeże, jako dodatek do sałatek, surówek, w postaci soku pomidorowego, ketchupu.
Jeden średni pomidor (150 g) zawiera:
Pokrywa zapotrzebowanie:
Pomidory zawierają szereg wartościowych witamin i składników mineralnych:
- witaminę K1 (właściwości przeciwkrzepliwe, witamina rozpuszczalna w tłuszczach),
- witaminę E (korzystna dla oczu i skóry),
- witaminy z grupy B (B1,B2,B6 – korzystne dla układu nerwowego),
- witamina PP (obniża poziom cholesterolu, zapobiega chorobom serca)
- kwas foliowy
- biotynę
- składniki mineralne: sód, potas, fosfor, magnez, wapń, żelazo, miedź, cynk, mangan (zawartość żelaza jest jest kilkakrotnie większa niż w mięsie kurzym, rybach czy mleku)
Z powodzeniem można stosować pomidory w dietach niskokalorycznych, zasadotwórczych.
W sklepach możemy znaleźć zarówno pomidory szklarniowe jak i gruntowe.
Pomidory gruntowe mają większą wartość odżywczą – dojrzewają na słońcu i uprawiane są na glebach. Natomiast pomidory szklarniowe są uprawiane na wełnie mineralnej, sztucznie nawożone, spryskiwane środkami owado i grzybobójczymi, nierzadko traktowane chemicznymi regulatorami wzrostu, które przyspieszają dojrzewanie pomidora (zielone pomidory są poddawane działaniu etylenu).
Zwracajmy uwagę jakie pomidory kupujemy – wybierajmy te zdrowe – gruntowe.
Najbardziej wartościowe są pomidory czerwone, które są najbogatszym źródłem likopenu. Z uwagi na szereg prozdrowotnych właściwości tego związku został mu w całości poświęcony odrębny artykuł.
Unikajmy pomidorów zielonych, niedojrzałych, wybarwionych – zawierają szkodliwą tomatynę – alkaloid, który w dużych stężeniach działa teratogennie i toksycznie na nasz organizm (powodują bóle brzucha, kłopoty żołądkowe, wymioty). Pod względem budowy chemicznej jest to związek podobny do solaniny zawartej w ziemniakach. Oba alkaloidy są jednak termolabilne – podczas obróbki termicznej zostają unieczynnione.
Pomidory pozytywnie oddziałują na wątrobę, m.in:
– wzmacniają ją
– wspomagają trawienie
– oczyszczają.
Potas zawarty w pomidorach zabezpiecza nas przed skokami ciśnienia. Dzięki wysokiej zawartości tego składnika pomidory obniżają ciśnienie krwi, wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych. Te właściwości zostają w dużej mierze zmniejszone przed dodatek soli do pomidorów (naruszenie równowagi sodu i potasu).
Ponadto podtrzymują równowagę kwasowo – zasadową, mają działanie antybakteryjne, przeciwgrzybiczne.
Kiedy zaleca się spożywanie pomidorów?
Przede wszystkim w przypadku
– niestrawności,
– braku apetytu,
– anoreksji,
– przynoszą ulgę w bólach głowy.
Ich spożywanie zaleca się w dietach przeciwko otyłości, cukrzycy, reumatyzmie, zapaleniu stawów, chorobach serca, niedokrwistości.
Cenne uwagi czyli jak uniknąć najczęstszych błędów.
Pomidory należy przechowywać w temperaturze pokojowej. Przechowywane w lodówce tracą smak i aromat.
Nie należy łączyć pomidorów z ogórkami. W ogórkach zawarty jest enzym -askorbinaza – która niszczy witaminę C.
Nadpleśniałe pomidory należy wyrzucić. Pleśń ma silne właściwości rakotwórcze. Jej zarodki powstają w środku owocu więc odcinanie spleśniałych części nie pomoże.
Nie dajmy się oszukać!
Komunikat na opakowaniu soków pomidorowych – nie zawiera konserwantów – to zwykły chwyt marketingowy!
Pomidory są pasteryzowane, a wiec w ten sposób zapewniana jest ich trwałość.